X-Calibur

X-Calibur

Modelu X-Calibur to następca znanego modelu X-TRIM Nowy kształt zamka zmniejszył masę pistoletu  Opór języka spustowego jest mniejszy niż w innych modelach GP. Przyrządy celownicze mikrometryczne Elliason są w pełni regulowane. Przedłużona,  masywna lufa sprawia że jest to pistolet idealny do strzelectwa sportowego.

Firma Grand Power

To co jest zupełnie wyjątkowego dla pistoletów Grand Power, to ryglowanie poprzez obrót lufy. To rozwiązanie zapewnia wyjątkową szybkość działania broni oraz minimalny podrzut. W związku z brakiem przekoszenia lufy pistolet pracuje bardziej płasko i jest łatwy w kontroli. Sama lufa jest grubościenna, co zapewnia wyjątkową celność i odporność na przegrzanie. Kanelowanie lufy oraz porting zamka /zmniejsza masę a przez to powoduje mniejszy podrzut ale bardziej odczuwalny odrzut i wzrost szybkostrzelności/ dodatkowo wspomagają jej szybkie chłodzenie. Mimo lekkości pistoletu tylko 797g podrzut jest minimalny odpowiadają za to trzy czynniki:

  1. Lufa nie podnosi się po strzale gdyż zamek rygluje się przez obrót
  2. Ponieważ lufa się obraca podczas strzału zachodzi stabilizacja efektem żyroskopu
  3. Końcówka lufy ma średnicę prawie 18 mm /ścianka 4,6mm/ co oznacza, że broń jest obciążona na samym końcu „bezwładność” ją stabilizuje. Mimo grubości masa lufy nie jest znacząco podniesiona a to za sprawą, że ponad 5 cm odcinek lufy jest kanelowany/9 żłobień/, Dzięki temu zabiegowi znacznie wzrosła też powierzchnia oddawania ciepła . Korona lufy zagłębiona jest na 0.4mm co zabezpiecza ją przed uszkodzeniem.

SA Zamek wykonany jest z wysoko gatunkowej stali a szkielet z Poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, stalowe prowadnice wtopione są w szkielet i pokryte powłoką antykorozyjną. Lufa i wszystkie istotne mechanizmy wewnętrzne wykonane są ze stali nierdzewnej

Firma GRAND POWER samodzielnie produkuje wszystkie elementy broni, w zakresie obróbki mechanicznej. Wykorzystuje najnowsze obrabiarki cyfrowe pracujące z dokładnością do +/- 0,005 mm z zachowaniem wysokiej wydajności. Obróbka cieplna oraz obróbka powierzchni, a także odlewy plastikowe i metalowe, sprężyny i sworznie są wykonywane przez podwykonawców.

Obecnie firma ma osiemdziesięciu pracowników, oraz kilkadziesiąt osób u podwykonawców. Miesięcznie można wyprodukować ponad dwa tysiące sztuk broni.
GRAND POWER produkuje wiele modeli pistoletów X-Calibur, K100, K100 Target, K100 X-Trim, K100 dynamicznych, P1, P1 Ultra, P1 DAO, P11, P380, CP380, LP380, P40, P45, P40L, P1S, K22, K22 X-Trim, P9M, T910, T10. T12, T11, G9, K105, K102, K100 P380 Whisper.

Wyjątkowość broni polega na unikalnej konstrukcji opatentowanego systemu ryglującego przez obrót. Ta metoda blokowania zwiększa komfort strzelania, głównie na dwa sposoby – znacznie eliminuje podrzut pistoletu po strzale. Siła odrzutu jest znacznie niższa niż w pistolecie o innym systemie ryglowania.

Ostatnio firma eksportuje prawie 95% swojej produkcji. Pozostałe 5% sprzedawane są na Słowacji.

Kaliber (mm) 9 Luger
Długość (mm) 220
Wysokość (mm) 133,5
Szerokość (mm) 36
Masa (g) 885
Magazynek (szt.) 15